راهکارهای افزایش معدل

سه‌شنبه 1 آذر‌ماه سال 1390

راهکارهای افزایش معدل

   همانطور که می دانیم اخیرا معدل به عنوان یکی از فاکتورهایی که در رتبه بندی دانش آموز در کنکور تاثیر گذار است، مطرح می باشد. بنابراین خالی از لطف نیست که راهکارهایی که می توانند به منظور افزایش معدل مورد استفاده قرار بگیرند را مورد بررسی قرار دهیم: 

 1- داشتن هدف و انگیزه:  

شرط اول به منظور انجام هر کاری داشتن هدف و انگیزه است. دانش آموز باید در مرحله اول هدفهای خود را به صورت واضح و مکتوب مشخص نموده (مثلا این ترم قصد دارم معدلم بالای 18 شود) و دلایلی را که قصد دارد به هدف مزبور برسد (مثلا: چون می خواهم رتبه ام در کنکور دو رقمی بشود قصد دارم معدلم بالای 18 باشد) نیز مشخص نماید تا از انگیزه کافی برخوردار باشد. 

 2- مدیریت زمان:  

بعضی ها به دلیل نداشتن مدیریت زمان فقط وقت کمی را برای درس خواندن و مطالعه در اختیار دارند که این خود می تواند باعث کاهش معدل شود. 

 3- تمرکز:  

داشتن تمرکز برای انجام هر کاری به نحو احسن لازم است. اگر انسان کارهای مختلفی را انجام داده و مرتبا از این شاخه به آن شاخه بپرد به نتایج قابل توجهی دست پیدا نخواهد کرد. 

 4 - برنامه ریزی:  

داشتن برنامه ریزی صحیح لازمه انجام هر کار بزرگ یا کوچکی است. برنامه ریزی نکردن در واقع برنامه ریزی کردن برای شکست است. در رابطه با برنامه ریزی صحیح نکات زیادی وجود دارد که در این مختصر نمی گنجد فقط به عنوان دو نکته اساسی می توان گفت که برنامه ریزی برای هر شخص باید با توجه به عادتها و شرایط او توسط خودش انجام شود و ضمنا برنامه باید منعطف باشد و در صورتی که در آینده مشکلی پیش آمد که نتوانستیم برنامه را به آن شکلی که پیش بینی کرده بودیم انجام دهیم، برنامه را به راحتی بتوانیم اصلاح نماییم. 

 5- استفاده از مدرسین خوب: 

 گاهی اوقات برای قسمتهایی از درس مشخص (مثلا برای بخشهایی از درس شیمی) یا تعدادی از درسها لازم می شود که از مدرسین با تجربه بهره برد.