عوامل موثر در موفقیت تحصیلی

سه‌شنبه 1 آذر‌ماه سال 1390

عوامل موثر در موفقیت تحصیلی

۱-مطالعه ی صحیح
1-1-وجود سلامت و آرامش ذهنی و عاطفی شرط اصلی مطالعه خوب است، بنابراین باید تلاش کنید که در آرامش فکری هرچه بیشتر به مطالعه بپردازید و در پی ایجاد آرامش فکری و بهداشت روانی باشید.
1-2-ذهن آدمی همچون اعضای بدن برای فعالیت‌های روزانه خود به موادغذایی و اکسیژن کافی نیازمند است، شما با تغذیه مناسب، انرژی مورد نیاز خود را تامین کنید. البته تغذیه مناسب، یکی از مهمترین عوامل موثر در افزایش کارآیی حافظه است. 1-3- مکان مطالعه باید عاری از سر و صدا باشد و عوامل و محرکهایی که منجر به حواس‌پرتی می‌شوند در آنجا به حداقل ممکن برسانید . 1-4-نور و حرارت مکان مطالعه باید مناسب باشد. دمای 20 درجه و نور متوسط که نه خیلی زیاد باشد و نه کم، مفید خواهد بود. 1-5- برای مطالعه در روز، زمان مشخصی را در نظر بگیرید؛ به طوری که در آن زمان به هیچ کار دیگر نپرداخته، آمادگی کامل برای مطالعه داشته باشید. 1-6-نشستن پشت میز مطالعه بهترین وضعیت مطالعه است، لذا از دراز کشیدن بپرهیزید که تمرکز حواس را از بین می‌برد و موجب خواب‌آلودگی می‌شود.
1-7-بهتر است در محل به خصوصی مطالعه کنید و مکان مطالعه خود را کمتر تغییر دهید. استفاده از یک مکان مشخص برای مطالعه به تمرکز حواس کمک می‌کند. 1-8-استفاده از روش‌های مختلف برای مطالعه: به کارگیری روش‌های مختلف و عدم وابستگی به یک روش مطالعه می‌تواند ما را در یادگیری بیشتر و بهتر یاری نماید. اصولا درانجام کارهای مختلف استفاده از روش‌های مختلف سودمندتر است. 1-9- تنوع درمطالعه : نباید وقت زیادی را برای خواندن یک درس یا مطلب خاص، اختصاص داد. این امر تاثیر زیادی در دیرتر خسته شدن مغز و ذهن دارد. 1-10-یاد خدا: تمرکز و آرامش درمطالعه از مسایل مهم و انکار نشدنی است و به اعتقاد ما مسلمانان یاد خدا بهترین آرامش برای انسان است. 

 2- داشتن تمرکز
2-1- تند خواندن:  

وقتی شما به بهانه بهتر فهمیدن بسیار کند پیش می روید و کلمه به کلمه می خوانید، درگیری ذهنی مطلوبی را ایجاد نمی کنید و ذهن شما که از این ساکن بودن کلافه می شود، خود را در جایی دیگر مشغول می کند و حواستان پرت می شود. بنابراین سرعت مطالعه خود را تا آنجا افزایش دهید که یک درگیری ذهنی مطلوب ایجاد شود. در این سرعت، ذهن متمرکز است. حتی اگر بتوانید سرعت مطالعه خود را به دو برابر افزایش دهید بسیار عالی است چرا که هم در وقت خود صرفه جویی نموده اید و هم با درگیری ذهنی و تمرکز بیشتری خوانده اید.
2-2-مطالعه اولیه: 

 مطالعه اولیه همان گرفتن اطلاعات ابتدایی است. در مطالعه اولیه، قصد شما کنجکاو کردن ذهن با گرفتن اطلاعات ساده و کم حجم و مقدماتی است. در مطالعه اولیه شما متن را خط به خط نمی خوانید بلکه نگاهی گذرا به متن می اندارید و یک سری مفاهیم اولیه را از متن می گیرید که مثلاً متن حول و حوش چه موضوعی است.
2-3-سؤال کردن:  

یادتان باشد که پیش از مطالعه، با یکی دو سؤال، ذهن خود را هدفدار کنید. وقتی می گوییم هنگام مطالعه مدام از خودتان سؤال کنید، منظورمان این است که پیش از مطالعه، در حین مطالعه و پس از آن، می توانید از خود بپرسید
2-4-نوشتن:  

هنگام مطالعه، همیشه قلم و کاغذی در دست داشته باشید. چه آنچه که می خوانید رمان باشد چه شعر، چه مطالعه آزاد، چه کتاب درسی، اعم از حفظ کردنی یا فهمیدنی. در یک مطالعه فعال و پویا، کمتر چیزی می تواند به اندازه قلمی که در دست دارید، ذهن شما را درگیر و متمرکز کند.
2-5-تداعی نوشته ها: 

 در آخرین مرحله، به نوشته خود نگاه می کنید و همه چیز را به خاطر می آورید. یادمان هست که این نوشته ها اشاره وار و مختصر بود. قصد شما این است که با بیانی اجمالی تر و ساده تر بین نوشته ها و مطالب کتاب ارتباط برقرار کنید. تلاش شما برای برقرار سازی ارتباط میان نوشته های مختصر و مفاهیم کتاب همان درگیری ذهنی است. همان درگیری ذهنی که برای تمرکز حواس به آن نیاز مبرم داریم. 

 3- برنامه ریزی صحیح
در رابطه با برنامه ریزی صحیح در بخشهای دیگر سایت توضیحاتی ارائه شده است. از ویژگیهای یک برنامه ریزی خوب می توان به داشتن انعطاف و سازگار با شرایط بودن آن اشاره کرد.